15 Wrzesień 2023 08:30

Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy serdecznie zaprasza dzieci na warsztaty historyczne pt. Śladami weteranów Powstania Styczniowego. Lekcja historii dla klas 4 – 6, które odbędzie się 15 września 2023 r. o godz.  08:30 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 59 przy ul. Radzymińskiej 50.

Każdy mieszkaniec Pragi zna Plac Weteranów Powstania 1863 roku. Zawsze przemierzamy go korzystając z Mostu Śląsko–Dąbrowskiego, bądź zmierzając do Katedry lub Parku Praskiego. Nie wszyscy jednak wiedzą skąd wzięła się nazwa tego miejsca. Tuż obok u zbiegu ulic Floriańskiej i Jagiellońskiej znajduje się budynek, w którego murach znajdowało się 20 miejsc dla Weteranów Powstania Styczniowego. Kim byli ci starsi panowie w granatowych mundurach, którym przed wiekiem salutowali policjanci, żołnierze, uczniowie a nawet generałowie i Marszałek Piłsudski? Zajęcia będą okazją do przypomnienia, w roku obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego, bohaterów, którzy nie wahali się ruszyć do boju przeciw przeważającym szeregom wroga. Podczas spotkania przybliżymy powstańcze losy wybranych weteranów, których dramatyczne doświadczenia były źródłem siły i wytrwałości w walce o niepodległość następnych pokoleń bojowników i konspiratorów. Opowiemy historie, które nie powinny ulec zapomnieniu. Korzystając z dawnych wzorców warto dziś tworzyć patriotyczne więzi, budzić szacunek do przeszłości. Zajęcia staną się okazją do historycznej refleksji nad niepodległościowym czynem pokolenia powstańców 1863 r. i roli jaką odegrali w naszej historii zarówno w trakcie trwania zrywu jak i wiele lat po jego zakończeniu. Zajęcia prowadzone będą w oparciu o nowoczesne środki dydaktyczne – prezentację multimedialną, zabawy, rekwizyty, działania plastyczne.

Warsztaty historyczne realizowane w ramach projektu Siedem razy Praga. Wielka i mała historia dzielnicy. – Program Niepodległa- Biuro Niepodległa

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.