25 Październik 2023 11:00

Wykład odbędzie się w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży Nr 102 /MAL ul. Jagiellońska 47 E

25 października 2023 r. godz. 11.00

Wykład: Odbudowa Pragi (od rzezi Pragi (1794) do połowy XIX wieku.

Prowadzi: Ewa Kalnoj-Ziajkowska

Wykłady naukowe wokół oparte są na 7 blokach tematycznych m.in. o życiu codziennym w warszawskich kamienicach w końcu XIX wieku, o sytuacji politycznej w latach 80. w Warszawie ze szczególnym uwzględnieniem ruchu robotniczego w praskich zakładach pracy. Autorzy wykładów dostarczą teksty dotyczące wykładów, przygotujemy materiał pod tytułem ‘Siedem razy Praga. Wielka i mała historia dzielnicy’, który udostępnimy na stronie biblioteki.

  • Insurekcja kościuszkowska i jej lokalni bohaterowie (Tadeusz Korsak i Jakub Jasiński pochowani na cmentarzu na Kamionku).
  • Napoleon Bonaparte. Budowa fortyfikacji napoleońskich, wysiedlenia ludności. Społeczność lokalna nie pozwoliła na wyburzenie Kaplicy Loretańskiej.
  • Nowe koncepcje urbanistyczne dla dzielnicy. Plany porządkowania architekta Jakuba Kubickiego i rogatki miejskie jego autorstwa: zachowane do dziś rogatki grochowskie, niezachowane rogatki ząbkowskie i golędzinowskie. Trakt Radzymiński i trakt Brzeski.
  • Powstanie listopadowe i bitwa pod Olszynką Grochowską. Upamiętnienie bitwy na Pradze – pomniki, biżuteria patriotyczna z drzewa olchowego z pola bitwy. Bohaterowie walk – patroni praskich ulic.
  • Powstanie styczniowe i uczestnicy – mieszkańcy Domu Weterana przy ul. Jagiellońskiej 17.

Warsztaty historyczne realizowane w ramach projektu Siedem razy Praga. Wielka i mała historia dzielnicy. – Program Niepodległa- Biuro Niepodległa

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.