8 Maj 2021

Tydzień Bibliotek 2021: Znajdziesz mnie w bibliotece 🏫📖

📖„Baletnice” – Agnieszka Starok

Edgar Degas – mistrz w malowaniu baletnic. To one stały się jego muzami i to im poświęcił większą część swojej twórczości. Do jego obrazów autorka postanowiła stworzyć historię o dwóch siostrach, Klarze i Emilii, które zachęcone przez mamę, zaczynają chodzić na lekcje baletu. Wkładają przepiękne szeleszczące suknie i białe, mięciutkie baletki ……. Wkrótce jednak się okazuje, że bycie baletnicą nie jest takie proste, a marzenia nie zawsze pokrywają się z realnością. Czy Emilka i jej mama zrozumieją się nawzajem i czy dziewczynce uda się wytłumaczyć mamie, dlaczego nie chce być baletnicą? ………… przeczytajcie sami.

„Baletnice” to opowieść o dziecięcych marzeniach i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów, ale też o rodzicach, którzy zapominają, że ich marzenia nie muszą być marzeniami ich dzieci. Temat książki jest bardzo aktualny gdyż wiele dziewczynek podobnie jak bohaterki książki chciałoby spróbować swoich sił w balecie. Przy okazji zgłębiania interesującego tematu przemycane są obrazy znanego malarza, które stały się tłem przygód bohaterów. To idealny sposób na pierwsze spotkanie ze sztuką. Seria „Malarze dzieciom” została napisana przez Agnieszkę Starok i składa się z trzech części: „W sekretnym ogrodzie”, „Czyj to domek?” oraz „Baletnice” i jest skierowana do najmłodszych w wieku 2-7 lat.

„Prasująca kobieta” 🎨

👉 Twórca: Vincent van Gogh👉 Rok wykonania: 1886👉 Technika wykonania: olej na płótnie👉 Rozmiar: 37,5 × 45,0 cm👉 Lokalizacja: Muzeum Vincenta van Gogha

Odtworzenie obrazu wykonała Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 50 🏫