30 Sierpień 2022 00:00

Lachert i Szanajca: architekci awangardy – Beata Chomątowska

Na Pradze Północ przy ulicy, której patronem jest Józef Szanajca stoi jego pomnik. Napis na pomniku głosi: „Przyjaciela rzeźbił Bohdan Lachert”. Jest to jedyna rzeźba w artystycznym dorobku Lacherta.

Józef Szanajca i Bohdan Lachert należą do najwybitniejszych przedstawicieli polskiego modernizmu i awangardy w międzywojennej architekturze. Wspólnie opracowali ponad sto pięćdziesiąt projektów, z czego zrealizowano sześćdziesiąt. Były to projekty domów jednorodzinnych, kamienic, wieżowców, gmachów użyteczności publicznej, latarni, mebli, przystanków tramwajowych, obiektów sportowych. Projektowane przez nich budynki łączyło to samo: doskonałe proporcje, geometryczny porządek oraz minimalizm.

Obaj Panowie tworzyli świetnie uzupełniający się duet. Szanajca był człowiekiem słabego zdrowia, małomównym, niezwykle zdolnym i pracowitym. Lachert był wysportowany, przebojowy, wygadany i towarzyski.

Zachęcamy do przeczytania książki opisującej dzieje niezwykłej przyjaźni i współpracy duetu architektonicznego, ukazane na tle obrazu międzywojennej awangardy.