W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, kiedy musi odpowiedzieć na miliony trudnych pytań swojego dziecka. Dlaczego woda jest mokra? Dlaczego Słońce świeci? Skąd się bierze wiatr? i wiele innych. O ile odpowiedzi na dwa pierwsze pytania musicie poszukać sami, to w odpowiedzi na trzecie z nich pomoże Wam książka Anny Skowrońskiej pt.: „Wiatr”, z której dowiedzie się wszystkiego, co jest związane z tym zjawiskiem pogodowym. W książce znajdziecie mnóstwo wiedzy ogólnej i ciekawostek, które w przeróżny sposób związane są właśnie z wiatrem. Przeczytacie tam przede wszystkim jak powstaje wiatr, ale także zobaczycie jak bardzo pożyteczny (a także groźny!) może być. Poznacie bardziej i mniej znane rodzaje wiatrów, a także sprawdzicie w jaki sposób natura oraz człowiek wykorzystuje ruchy powietrza do swoich celów. Z “Wiatrem” ruszycie w niezwykłą podróż. Zobaczycie, co dzieje się, gdy nadciąga tornado i jak długo potrafi szybować albatros, czy w Kosmosie wieje?. Dowiecie się, jak powstaje wiatr i jak z niego zrobić prąd. Dotrzecie do nowoczesnych farm wiatrowych u wybrzeży Szkocji i do starodawnych wiatraków w Iranie. Przeczytacie o tym, gdzie wieje samum, a gdzie halny i kto szybował nad Himalajami.

Czy wiedzieliście, że wiatr, który przenosi gigantyczne ilości pyłu z Afryki ratuje amazońską puszczę? Okazuje się, że w lasach Amazonii brakuje fosforu, który jest wręcz niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin. Na szczęście jest… wiatr! Ten sam pył, który niesiony znad Sahary utrudnia widoczność i oddychanie, dla amazońskiej roślinności jest wybawieniem. Ciekawostek znajdziecie więcej!

Zjawisko wiatru zostało przez autorkę omówione bardzo szeroko. Ilustracje stworzyły Agata Dudek i Małgorzata Nowak. Ich obecność pomaga wytłumaczyć wiele bardziej skomplikowanych tematów młodszym czytelnikom.

Polecamy książkę „Wiatr” wszystkim młodym miłośnikom ciekawostek i odkrywania świata.