
Zachęcamy Państwa gorąco do zapoznania się ze znakomitym reportażem Andrzeja Janikowskiego zatytułowanym „Trzysta procent socjalizmu”, którego podtytuł brzmi Przodownicy pracy w PRL. Autor rozpoczyna swoją relację od cytatu art. 14 pkt 2 Konstytucji PRL z 1952 r. w którym to cyt.
„ Przodownicy pracy otoczeni są powszechnym szacunkiem narodu”.
Czy było tak naprawdę ? Śmiało można powiedzieć, że na pewno do końca roku 1955, Przodownicy pracy cieszyli się dużym poważaniem, czego próbuje dowieść Andrzej Janikowski budując narrację swoje reportażu od „Rekordów i Władzy” w części pierwszej, przez „Bez propagandy” by dojść do „Długiego zmierzchu”, który jego zdaniem rozpoczął się w 1956 r. wypadkami Poznańskiego czerwca.
Ponadto autor stwierdza, że po zakończeniu planu sześcioletniego, nie pojawił się żaden sławny Przodownik pracy a władza w ramach reformy gospodarki przeszła z oceny przedsiębiorstw w oparciu o normy do oceny przedsiębiorstw w oparciu o ich rentowność. Znajdziemy tu również wiele innych ciekawych wątków. Autor oparł swoje spostrzeżenia przedstawił w oparciu o analizę znacznej ilości Bibliografii, materiałów prasowych a także dokumentów IPN.
Wszystkich zainteresowanych książką zapraszamy do Czytelni Naukowej.