Książka opowiada historię chłopca, Tomasza Mamwszystko, który mieszka w mieście o nazwie Rzeczowo. Codzienne życie jego mieszkańców skupia się na dążeniu do posiadania jak największej ilości rzeczy, a każda wolna chwila upływa na czerpaniu radości z samego faktu ich posiadania. Dzieci nie spędzają ze sobą czasu, nie odwiedzają w swoich domach, ani się wspólnie nie bawią. Największą i jedyną rozrywką w mieście jest podziwianie zgromadzonych rzeczy.

Tomasz nie do końca potrafi odnaleźć się w otaczającej go rzeczywistości. Pomimo, że “ma wszystko”, zaczyna czuć, że czegoś mu brakuje. Rozterka, którą przeżywa, doprowadza go poza granice miasta, gdzie znajduje coś, czego nigdy w życiu nie widział. Zamknięty sklep. Dziecięca ciekawość i wewnętrzne poczucie pustki nie pozwalają Tomaszowi na pozostawienie odkrytego miejsca bez poznania jego tajemnicy.

Chłopiec nie spodziewa się, że otwierając drzwi sklepu, w rzeczywistości dostaje się do dawno już zapomnianego świata. Dzięki właścicielowi sklepu, dowiaduje się dlaczego mieszkańcy Rzeczowa przestali marzyć i postanawia to zmienić. Podczas swojej wielkiej przygody Tomasz poznaje znaczenie i wartość marzeń oraz uświadamia sobie jak ogromny wysiłek należy włożyć, by być godnym ich właścicielem.

*

https://www.empik.com/