Wielokrotnie nagradzana i tygodniami utrzymująca się na liście bestsellerów „New York Timesa“ książka. Madeline Miller połączyła swoją wiedzę i wyobraźnię, aby pokazać historię znaną z najsłynniejszej epopei na świecie w zupełnie nowy sposób. Powieść świeża, emocjonalna i pełna namiętności,  w której dzieje herosów zamieniają się w ponadczasową historię o miłości.

Książka pisana jest z perspektywy Patroklosa, syna króla Mentojiona. Mimo wysokiego urodzenia chłopiec od dzieciństwa jest uważany za słabeusza i lekceważony przez ojca. Szansa na poprawę jego sytuacji nadchodzi, gdy zmuszony zostaje do opuszczenia rodzinnego królestwa i trafia na dwór Peleusa, ojca Achillesa. O tym synu bogini morskiej już krążą legendy, wróżące mu wielką chwałę równą bogom. Patroklos jest pod wrażeniem siły oddziaływania królewskiego syna, a ten niespodziewanie to jego wybiera na swojego towarzysza zabaw. Z biegiem lat ta więź zamienia się w coś głębszego i bardziej intensywnego, ale na drodze do spokojnego życia młodzieńców stoi matka Achillesa, Tetyda, która darzy Patroklosa niezrozumiałą antypatią.

Niesamowicie piękna książka o nieszczęśliwej miłości. Piękny język i magiczna atmosfera antyku, wielość emocji oraz ludzka twarz mitologicznych bohaterów. Gorąco polecamy tę książkę wszystkim. Tym, którzy znają mitologię i tym, którzy jej nie znają. Wojna trojańska to element kultury europejskiej – warto mieć o niej wiedzę.