Orhan Pamuk to wybitny turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2006 roku. Określany jest mianem komentatora społecznego, mimo iż sam uważa się za twórcę fikcji literackiej, bez skłonności politycznych. Należy do grona „oświeconych” intelektualistów tureckich, o nieortodoksyjnych poglądach religijnych, otwartych na integrację Turcji z Unią Europejską. Był pierwszym pisarzem świata muzułmańskiego, który publicznie potępił fatwę skazującą na śmierć Salmana Rushdiego. W swoich książkach opisuje często kontakt kultur Wschodu i Zachodu. Jego twórczość przetłumaczono na ponad 40 języków.

Najnowsza powieść noblisty „Noce zarazy” toczy się w Konstantynopolu u progu XX wieku. Z Mingeru, wyspy oddalonej od stolicy o kilka dni, dochodzą do sułtana doniesienia o epidemii dżumy. Władca wysyła tam swojego najlepszego specjalistę – Bonkowskiego Paszę z pochodzenia Polaka. Jednak czarna śmierć zbiera coraz większe żniwa i nie można tego dłużej tuszować. Dżuma nie jest jedynym zabójcą i wkrótce zamordowany zostaje Bonkowski Pasza. Na miejsce przybywa bratanica sułtana – księżniczka Pakize oraz jej świeżo upieczony mąż doktor Nuri Bej, któremu sułtan powierzył zadanie zapanować nad zarazą i rozwiązać sprawę śmierci inspektora. 

Co ciekawe, samą powieść pisarz zaczął pisać już w 2016 r., więc gdy na świecie doszło do epidemii covid-19 mógł powiedzieć, że wirus powstał z jego notatek – jak sam mówił „Piszę powieść, a ludzie umierają jak muchy. Czy jestem okrutny?”.

Rewelacyjna, niejednoznaczna i bardzo mądra książka. Jest dowodem na to, że nobliści potrafią pisać w sposób czytelny i zrozumiały, a jednocześnie porywający fabularnie. Serdecznie polecamy!