Opowiada historię małej Julki, która przeżywa typowy dla jej wieku (około dwóch do trzech lat) etap buntu. Dziewczynka uwielbia się bawić i miło spędzać czas, ale na każdą prośbę swojej mamy odpowiada „nie”. Nie zgadza się na sprzątanie zabawek, nie chce chodzić spać wtedy, kiedy musi oraz czasami wybucha gniewem.

Mama Julki nazywa te niespodziewane napady złości małym potworem, który mieszka sobie w dziewczynce i po prostu czasami daje o sobie znać. Kiedy jednak pewnego dnia bohaterka zostaje cały dzień i całą noc u swojej koleżanki, okazuje się, że bardzo tęskni za mamą. Kiedy znowu widzi mamę, jest bardzo szczęśliwa i wreszcie wypowiada piękne słowo ,,tak”! 

,,Nie, nie, nie!” to po prostu przytoczona pewna historia z której można wysnuć jakieś wnioski, ale wcale nie trzeba. Dzieci słuchając o losach małej Julki z pewnością dostrzegą podobieństwo między nią a samym sobą. Książka może także przygotować dzieci na pierwsze samodzielne nocowanie poza domem, albo wspólne spędzanie czasu z rówieśnikami.