Zachęcamy Państwa do zapoznania się z książką Hanki Grupińskiej „Najtrudniej jest spotkać Lilit. Opowieści chasydzkich kobiet”.

To długo oczekiwane wznowienie publikacji pisanej w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, od kilku lat niedostępnej na rynku księgarskim. Pisarka współpracowała z pismami podziemnymi, współzałożyła poznański „Czas Kultury”.  Jest autorką książek : Ciągle po kole, Odczytanie Listy, Buntownicy, 12 opowieści żydowskich, Dalekowysoko. Hanka Grupińska mówi, że jej drogą życiową jest pisanie i uczenie.

W swojej książce kreśli portrety kobiet ściśle ukształtowanych przez tradycję religijną. „Bohaterkami tej książki są chasydki – chasydzkie kobiety, żony izraelskich chasydów.” Opisuje zwyczaje, dzień codzienny, ale również stara się przeniknąć do świata wewnętrznego swoich rozmówczyń. „Świat tradycji, zasad, świat przeszłości jest uporczywie zachowywany w teraźniejszości.” Dosłowne odwzorowanie zachowań społeczności chasydzkiej sprzed trzystu lat w  realiach dwudziestego wieku , to bardzo ciekawe doświadczenie. „Szczelnie zamknięte przez tradycję i mężczyzn, kształcone tak, by wiedziały, że wiedzieć nie muszą, wypełniają swój los według schematu obowiązującego od wieków.” A jednak każda z nich jest inna. Kreśli swój indywidualny los. Książka odnosi się również do historii polskich, ukraińskich, rumuńskich i węgierskich dworów chasydzkich. Bardzo ciekawa  lektura.

Recenzja: Magdalena Sznejder

Fotografia: Katarzyna Rybicka