W pierwszym tomie cyklu – „Panna z Jaśminowa” – poznajemy Ninę, która po stracie rodziców trafia do majątku swoich krewnych państwa Borutyńskich. Traktowana przez  nich oschle, jedyne oparcie znajduje  u swojej niani i kuzynki. Przyjazd wuja, hrabiego Klonowieckiego, odmienia życie dziewczyny Przenosząc się na dwór w Makowie, powoli odkrywa sekrety pałacu i przekonuje się, że jej serce bije szybciej na widok wuja. Czy to uczucie ma jakiekolwiek szanse, zważywszy to, że hrabia jest żonaty ? Jak panujące w Polsce nastroje wpłyną na życie panny bez posagu, która nieoczekiwanie może zyskać świetlaną przyszłość ?

„Kochankowie burzy” to monumentalne dzieło życia Elżbiety Gizeli Erban.  Porywajaca opowieść o wielkiej miłości, dla której tło stanowią wydarzenia poprzedzające wybuch powstania styczniowego. Śledząc losy młodziutkiej Niny, czytelnik przenosi sią do czasów, gdy honor i obowiązek wobec Ojczyzny były cenniejsze niż własne życie.  Autorka w obrazowy sposób odwzorowuje panujące wtedy nastroje, mody oraz realia codzienności. Wyczarowuje prze naszymi oczami dawno miniony świat, pełen zarówno wystawnych balów, jak i krwawo tłumionych zamieszek. Świat mało znany dla wielu czytelników, a jednocześnie urokliwy jak sceneria ziemiańskiego dworku i pasjonujący jak najbardziej wciągająca salonowa intryga.

Elżbieta Gizela Erban (1941-2022) urodziła się w rodzinie o tradycjach ziemiańskich, była prawnuczką Władysława Erbana, który uczestniczył w Powstaniu Styczniowym. Bogate i niezwykłe losy jej rodziny stały się kanwą trylogii pt. „Kochankowie Burzy” obejmującej ten burzliwy okres w dziejach Polski. Akcja powieści dzieje się w XIX w. i zawiera również okres Powstania Styczniowego. Elżbieta Erban jest też autorką trylogii “Fatalne zauroczenie”, historia opowiada o romansie na tle burzliwych lat 50. i 60. XX wieku