Czym jest tytułowa“fjaka”?

To pojęcie głęboko dalmatyńskie – określające kondycję ducha, kiedy człowiek „pragnie jedynie patrzeć w dal i porzucić jakąkolwiek formę aktywności”. Fjaka to coś więcej niż sjesta. I coś więcej niż dolce far niente. Dla mieszkańców Dalmacji fjaka to część ich osobowości, coś, czego nie można się nauczyć. Zdolność osiągania stanu fjaki to prawdziwy dar od Boga.

Chorwacja to młode – 30 letnie państwo o ponadtysiącletniej historii, pełne sprzeczności i niedopowiedzeń, powstałe na gruzach Jugosławii. Jest jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie.

Aleksandra Wojtaszek – autorka książki jest dziennikarką i tłumaczką oraz bałkanistką, ma doktorat z literaturoznawstwa, wykłada w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej reportaż przedstawia Chorwację z różnych punktów widzenia.

Wojtaszek daje nam najpełniejszy obraz tego kraju – od wojny i ważnych postaci po muzykę i piłkę nożną. Autorka odnosi się do historii i współczesnych problemów kraju.  Przyjmuje jednak perspektywę oderwaną od wizji przeciętnego turysty, dla którego Chorwacja to kraj gwarantujący piękną pogodę i liczne atrakcje. To opowieść o innej Chorwacji, niezwiązanej z morzem i wakacjami. Opowieść o Chorwacji między wrześniem a czerwcem, o jej problemach i najnowszej historii.

To wspaniała propozycja dla tych, którzy chcą spojrzeć na Chorwację z nowych, różnych perspektyw. Świetny reportaż o pięknym kraju. Przeczytajcie i… jedźcie do Chorwacji. Sezon na Chorwację trwa!