W tej książce znajdziemy odpowiedź na pytania: Co to jest ten rak? Dlaczego tyle osób choruje? Czy mogę przytulić chorą babcię? Czy zawszę muszę być miły dla chorej siostry? oraz odpowiedzi na wiele innych równie trudnych pytań na które Dr Sarah Herlofsen odpowiada na nie szczerze i otwarcie. Kiedy dzieci stykają się z rakiem, czy to z powodu choroby członka rodziny czy własnej, mają wiele pytań, na które rodzic nie zawsze zna odpowiedź. Książka pomaga znaleźć odpowiedzi na pytania, jakie zadają dzieci oraz w przyjazny dziecku sposób wytłumaczyć niektóre ciężkie kwestie. Od podstaw tłumaczy historie choroby począwszy od zaznajomienia czym są komórki, jak powstają komórki nowotworowe, czym są komórki odpornościowe, po ciężki temat chemioterapii oraz nowotworu. Wyjaśnia, jak rozwija się guz i co się wówczas dzieje w organizmie oraz jak przebiega leczenie osoby chorej. Pozwala dziecku przekonać się jak postępować przy chorej osobie i przygotować się na taką ewentualność.

Książkę polecamy tym rodzicom, którzy uważają, iż dzieci rozumieją więcej, niż nam się wydaje. Oswajanie choroby oraz świadomość tego, skąd się bierze i jak można pomóc choremu, jest dużo lepsze niż unikanie tematu. Wzruszający jest fakt, że autorka nie zapomina o dzieciach, których rodzeństwo choruje. Herlofsen zwraca uwagę na samotność dziecka zdrowego, które może czuć się odtrącone przez rodziców, skupiających swoją całą uwagę na chorym maluchu.

Temat trudny, ale książka poruszając takie tematy pomaga rodzicom, bo nie każdy potrafi rozmawiać z dziećmi o chorobach, zwłaszcza tych ciężkich. Książka zawiera ilustracje, pomagające w zrozumieniu czytanego tekstu.