„Chąśba” to nowa powieść Katarzyny Puzyńskiej, znanej autorki kryminałów. Tym razem postanowiła zmienić gatunek literacki i spróbować swoich sił w fantasy.

Autorka wykreowała osadzony w duchu słowiańskim świat, gdzie obok siebie żyją zwykli ludzie, a także bóstwa i inne stworzenia. Strzygi, utopce, szeptuchy, demony, stolemy, przepowiednie wołchwa, bóstwa, legendy i wierzenia słowiańskie tworzą magiczny świat, w którym uczestniczymy w intrygujących, naznaczonych słowiańskością obrzędach i wydarzeniach. Akcja już od pierwszych stron nabiera rozpędu. Z ogromną mocą zostajemy wciągnięci w wir wydarzeń i wręcz zasypywani różnymi intrygami, morderstwami i tajemnicami.

„Chąśba” jest bardzo oryginalna, jeśli chodzi o formę. Autorka pozostawia czytelnikowi wybór, a mianowicie, główna historia jest poprowadzona w tzw. gawędach a jeśli chcemy się bardziej zagłębić w poboczne wątki, to możemy zajrzeć do tzw. anegdot, które są umieszczone osobno.

Jeśli chcecie rozsmakować się w filologii słowiańskiej  i dowiedzieć się czym jest tytułowa chąśba… przeczytajcie. Polecamy.