7 kwietnia obchodziliśmy 95 rocznicę urodzin Wandy Traczyk-Stawskiej z tej okazji prezentujemy Państwu książkę – wywiad Michała Wójcika z uczestniczką Powstania Warszawskiego, pedagogiem, aktywistką społeczną. Córka Bronisławy i Szczepana Traczyków wychowywana była  w patriotycznym nurcie. Z chwilą agresji hitlerowskiej wstąpiła do tajnego harcerstwa, biorąc udział w akcjach małego sabotażu, akcji „N” i kolportażu druków.

„Błyskawica” – historia Wandy Traczyk – Stawskiej w doskonały sposób pokazuje ducha pokolenia Kolumbów, które zmuszone zostało w sposób Wyłania nam się z niej obraz walecznej, odważnej kobiety, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Pani Wanda opisuje swoje życie, dzieciństwo, wojenne czasy oraz udział w Powstaniu Warszawskim, a także życie po nim w ludowej Polsce.

„Byłam …odważna. I pewnie do dziś trochę taka jestem. Albo, wie pan co? Może po prostu nie miałam wyobraźni, żeby się bać. Stąd ta odwaga. Jak się człowiek bije o godność, o prawo do życia w godności, to może góry przenosić”.

Niesamowity wywiad Michała Wójcika z Panią Wandą Traczyk stała się pozycją obowiązkową dla wszystkich tych, którzy chcą zgłębić wiedzę na temat Powstania Warszawski, Polski Ludowej.