Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy serdecznie zaprasza na spacer jednej książeczki albo 24 scenariusze filmów pełnych poetyckiego piękna, o biedzie na Pradze – na ledwie 130 małych stroniczkach spisane.
Opowiedziane w czasie Powstania Warszawskiego wspomnienia pochodzącej spod Rypina Franciszki Krawczyńskiej z domu Zdrojkowskiej (czyli matki pisarki Sabiny Sebyłowej) o życiu na dawnej Pradze – zadziwiającej, dziś bardzo zaskakującej, pełnej tabu i społecznych przesądów obyczajowości oraz codziennym życiu robotników i praskiej biedoty na przełomie XIX i XX wieku.
Usłyszymy o zamachach na brutalnych przełożonych w fabrykach, na carskich policjantów i tajniaków; o wielkim spadku, który doprowadza do ruiny, o wielkoduszności arystokratycznych utracjuszy, o zamążpójściu z posagiem i bez, o ucieczce z zesłania i przed żoną, o brutalności, miłości oraz poświęceniu w życiu rodzinnym, o irracjonalnym skąpstwie.
Każda z historii to gotowy scenariusz i zalążek pomysłu na serial. Bogactwo i poezja życia spisana esencjonalną i pozornie obiektywną prozą.
Sabina Sebyłowa: „Moja matka opowiada” 1958, wydawnictwo Czytelnik.
Oprowadza Jarek Spacerolog Praski (www.fb.com/spacerolog) z ekipy przewodnickiej Praska Ferajna (www.PraskaFerajna.WAW.PL)
Spacer organizowany w ramach projektu „Recykling poezji”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.