18 czerwca 2024 roku przypada 75 rocznica urodzin nieżyjącego prezydenta – Lecha Kaczyńskiego.

Od 18 listopada 2002 do 22 grudnia 2005 roku pełnił funkcję Prezydenta m. st. Warszawy. W trakcie trwania niepełnej kadencji przyczynił się do założenia Muzeum Powstania Warszawskiego (jako pomysłodawca i twórca) i powstania Wydziałów Obsługi Mieszkańców działających w urzędach dzielnic.

23 grudnia 2005 zaprzysiężony przed Zgromadzeniem Narodowym na Prezydenta Polski. Prezydentura Lecha Kaczyńskiego oparta była na silnej Polsce aktywnie i suwerennie działającej na arenie międzynarodowej. Ważnym elementem tej polityki była również polityka historyczna, która miała wskrzeszać dumę i świadomość narodową wśród społeczeństwa. Lech Kaczyński zginął w katastrofie rządowego samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Ciekawostki:

  • Był profesorem nadzwyczajnym (na Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego) specjalizującym się w Prawie Pracy.
  • Był autorem części zapisów porozumień „sierpniowych” i członkiem podziemnych władz „Solidarności”.
  • Wraz z żoną Marią, ogromną sympatią darzyli zwierzęta.
  • W młodości Lech Kaczyński zagrał wraz z bratem bliźniakiem w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „O dwóch takich co ukradli księżyc”.