Ola Szczerbińska, Towarzyszka Ola, Aleksandra Piłsudska- te wszystkie wcielenia patronki roku 2023 i jednej z bohaterek projektu Biblioteki Publicznej im. Księdza Jana Twardowskiego „Kobiecy Patriotyzm” poznaliśmy na spotkaniu autorskim z pisarką Katarzyną Drogą.

Pani Katarzyna opowiedziała czytelnikom co było inspiracją do powstania książki „Kobieta, którą pokochał Marszałek: opowieść o Oli Piłsudskiej”, jaka jest specyfika pisania powieści biograficznej i jak ważne jest podkreślanie wciąż niedocenianej roli kobiet w historii Polski i drodze ku odzyskaniu niepodległości.

Poznaliśmy także drogę życiową pisarki, która doprowadziła do tego, że została specjalistką od opowieści o kobietach, które warto przypominać. Spod jej pióra wyszły już powieści biograficzne o Irenie Ćwiertni, Hance Ordonównie, Hance Bielickiej czy Joannie Chmielewskiej, oraz sagi rodzinne inspirowane losami m.in. rodziny Lutosławskich.

Bardzo dziękujemy za spotkanie i czekamy na zapowiadaną nową powieść biograficzną o bohaterce, której nazwisko wywołało wielki entuzjazm wśród uczestników spotkania! Już nie możemy się doczekać, kiedy książka zagości na półkach biblioteki.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Kobiecy Patriotyzm” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Instytut Książki.