Drodzy Czytelnicy Biblioteki Publicznej im. Księdza Jana Twardowskiegow Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, otrzymaliśmy Nagrodę Kierbedziów w szczególnej kategorii Pielęgnowanie Tożsamości Regionalnej !

Kapituła Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego, odczytała laudację „Biblioteka na Pradze-Północ podejmuje szereg inicjatyw, które pozwalają jej pretendować do grona wyróżniających się instytucji kultury w Warszawie. Wśród tych działań na szczególne wyróżnienie zasługują te związane z pielęgnowaniem historii i tożsamości dzielnicy, która bodaj w największym stopniu zachowała swój historyczny charakter. Gry miejskie związane z dziedzictwem kulturowym i społecznym Pragi-Północ, spacery historycznymi ulicami w towarzystwie przewodników miejskich, spotkania poświęcone gwarze warszawskiej oraz inne działania popularyzujące historię i dorobek zarówno Pragi-Północ, jak i całej Warszawy, stanowią istotny element działalności Biblioteki. Swoistego rodzaju zwieńczeniem inicjatyw lokalnych jest planowane nadanie jednej z placówek imienia Pawła Elszteina, popularyzatora unikatowej historii Dzielnicy. Biblioteka ta wyróżnia się również wyjątkowo aktywnym pozyskiwaniem zewnętrznych źródeł finansowania działalności, co w dużej mierze ułatwia prowadzenie tak oryginalnej działalności”.

Nagrodę odebrała Pani Dyrektor Elżbieta Przybylska wraz z Panem Burmistrzem Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy Jackiem Jeżewskim.

„Szczególnie cieszy nas nagroda z tego tytułu, ponieważ misją biblioteki jest kreowanie i realizowanie działań nawiązujących do historii i tradycji warszawskiej Pragi” powiedziała Pani Dyrektor Elżbieta Przybylska, odbierając nagrodę.

Pan Burmistrz Jacek Jeżewski podziękował, że może świętować wspólnie z biblioteką i doskonale wie jak ważna jest praca samorządowca na rzecz rozwoju kultury. Będzie wspierał działania biblioteki w pozyskiwaniu funduszy na jej rozwój.

Biblioteka aktywnie prowadzi działania dla lokalnej społeczności dofinansowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Funduszu Edukacji Kulturalnej m.st. Warszawy, Narodowego Centrum Kultury, Instytut Książki, Programu Niepodległa, dzięki czemu może realizować wartościowe projekty dla naszych czytelników.