„Odchodzący czar warszawskiej Pragi”; pod takim tytułem Paweł Elsztein w 2013 r. udzielił wywiadu w Trójce –Programie Trzecim Polskiego Radia. Tym tytułem można określić stratę naszego Prażanina, który całe życie związanym był z Pragą-Północ. Znakomity autor książek i popularyzator wiedzy o historii dzielnicy. Spod jego ręki wyszło kilkadziesiąt tytułów dotyczących lotnictwa i modelarstwa, z których część znajduje się w zbiorach praskich bibliotek.

Pan Paweł Elsztein był przyjacielem, sympatykiem i czytelnikiem Biblioteki Publicznej na Pradze-Północ. Wielokrotnie gościł w naszych placówkach jako prelegent i gość specjalny. Prowadził wykłady i zajęcia dla uczniów praskich szkół opowiadając nie tylko o historii dzielnicy.

Wolny czas poświęcał swojej pasji – fotografii, uwieczniając na zdjęciach swoją rodzinną warszawską  Pragę. Zdjęcia przedstawiane były na  licznych wystawach, w tym z cyklu „Praskie klimaty” w latach 1997, 1998 i 2001 oraz w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta i Galerii Sztuki Współczesnej Aktyn.

W 1998 został wyróżniony tytułem „Prażanina Roku” przez Towarzystwo Przyjaciół Pragi, natomiast nagrodę Floriana za wybitne osiągnięcia i działalność na rzecz promocji dzielnicy, otrzymał w roku 2009. Został również odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Skrzydlatej Polski” oraz Medalem 350-lecia nadania praw miejskich Pradze.

W 2002 roku Pan Paweł Elsztein wydał książkę „Moja Praga: z archiwum wspomnień” będącą połączeniem wspomnień autora z historią prawobrzeżnej Warszawy. Promocja książki odbyła się w Bibliotece Publicznej przy ulicy Skoczylasa 9. W 2014 roku ukazało się uzupełnione wznowienie tej pozycji.