13 września 2021r. odbył się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabosłyszących nr 15 im. Ottona Lipkowskiego przy ul. Twardej 8/12 spektakl teatralny „Jeden dzień z życia warszawskiej kamienicy” w wykonaniu Teatru Wariacja. Dzieci zobaczyły jak  wesoło i ciekawie żyło się w dawnej Warszawie. Dozorca,  główny bohater naszej opowieści, decydował kto może wejść na podwórko „jego kamienicy”; „Ale nigdy służba! Wejście od oficyny!” Kto może handlować, pod którym numerem potrzebują właśnie  piasku, gdzie trzeba zadrutować garnki…

Sam nie zaniedbywał swoich obowiązków i oprócz sprzątania, spisywał w wielkiej księdze poufne informacje o swoich lokatorach. Czasami wpuścił na podwórko lalkowy teatrzyk dla dzieci, a dla pań służących i kucharek pozwalał wejść  grającemu zbyt głośno kataryniarzowi.

Spektakl teatralny odbył się w ramach realizowanego zadania “Praskie historie wokół nas”, na który Biblioteka otrzymała dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.