Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy

oraz Towarzystwo Teatralne Pod Górkę

zapraszają na:

Spektakl poetycko-muzyczny 

“Wieczny tułacz” oparty na tekstach Mariana Hemara

27 września 2019 r. (piątek) godz. 17.00

Czytelnia Naukowa nr X, ul. Skoczylasa 9

Przedstawienie „Wieczny tułacz” w wykonaniu Stanisława Górki to monodram kabaretowy oparty na znakomitych tekstach Mariana Hemara. 

Kierownictwo muzyczne Zbigniew Rymarz.


Aktor prezentuje piosenki i monologi wybitnego poety i satyryka – „wiecznego tułacza”, który wyjechał ze Lwowa, by swym niezwyczajnym talentem wesprzeć scenki stołecznych kabaretów – Qui Pro Quo, Cyrulika Warszawskiego… 
Powojenne losy Mariana Hemara związane są z Londynem, gdzie prowadził teatrzyk polski w klubie emigrantów polskich. Współpracował m.in. z muzą „ „Wesołej Lwowskiej Fali” – Władą Majewską. 
Prowadził także jednoosobowy „Teatr Hemara” – cotygodniowy kabaret radiowy na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Wygłaszał w nim wierszowane komentarze satyryczne do bieżących wydarzeń. Szlagiery, które stworzył Marian Hemar pozostały Polakom po wojnie jako ślad jego twórczości. Oprócz takich, jak „Kiedy znów zakwitną białe bzy” czy „Lata młode”, w spektaklu można wysłuchać piosenek mniej znanych, oddających klimat przedwojennego Lwowa i Warszawy, a także powojennego Londynu. 
W spektaklu nie brakuje również refleksji o losach Polski i Polakach na emigracji po zakończeniu wojny a także o jej powojennych losach. Ten rozdział twórczości Mariana Hemara jest w Polsce niemal nieznany – jego utwory pozostawały do końca lat osiemdziesiątych na indeksie. Przedstawienie przybliża współczesnym odbiorcom dawne przeboje, tak bardzo cenione przez emigracyjne ośrodki. Utwory Hemara to niezapominajki, do których wraca się po wielokroć i nuci wciąż i od nowa. Są bezpretensjonalne i wdzięczne, a dzięki temu kunsztowne. 
W spektaklu można usłyszeć m.in. następujące utwory: 
– To ta pierwsza miłość 
– Wiązanka piosenek z Qui pro Quo 
– Wekselek 
– Lada młode 
– Ulicą Niecałą 
– Słowiki 
– Wszystko będzie dobrze 
– Chodźmy do Stryńskiego Parku 
– Kiedy znów zakwitną białe bzy 

Wydarzenie realizowane w ramach projektu “Podróż w czasie z literaturą” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Partnerstwo dla książki”.

Wstęp wolny!