W maju br.w praskich bibliotekach dużo się działo 🙂

17 maja 2019 r. odbyły  2 x się spotkania autorskie z Melanią Kapelusz, autorką książek dla dzieci.W Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 59 przy ul. Radzymińskiej 50 autorka na pocżątku spotkania opowiedziała w kilku słowach o tworzoniu historii i wymyślaniu postaci. Dzieci oglądały ilustracje w książce “Krasnoludki” po czym wywiązała się rozmowa o krasnoludkach: o tym czym się żywią, gdzie mieszkają, co robią, itd…W drugiej części spotkania przedszkolaki, w grupach wspólnie rysowały wymyśloną historię

W Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 8 przy ul. Ząbkowskiej 23/25 odbyło się spotkanie wokół książki  Mitologia. Przygody słow słowiańskich bogów. Starszaki z Przedszkola nr 163 miały okazję posłuchać ciekawych historii związanych z mitologią słowiańską, miłością do zwierząt i potrzebie czytania. Autorka opowiadała również o swojej książce pt.”Koty”.  Kocie historie wywołały u dzieci lawinę różnych pytań związane nie tylko z tematem spotkania.  

23 maja 2019 r. w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 50 gościła znana i ceniona autorka książek dla dzieci Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Jej najbardziej znana książkowa postać to ryjówka Florka, której popularność wzrosła dzięki serialowi animowanemu emitowanemu obecnie w TVP ABC. W spotkaniu zorganizowanym w ramach projektu „Podróż w czasie z literaturą” wzięli udział mali czytelnicy z Przedszkola nr 171 przy ul. Równej oraz z Przedszkola 184 przy ul. Ratuszowej. Podczas spotkania dzieci poznały Florkę — małą, rezolutną ryjówkę, bohaterkę cyklu książek. Poza tym, że jada kanapki z komarem i muchy w czekoladzie, jest zupełnie zwyczajnym dzieckiem i  naprawdę można się z nią zaprzyjaźnić! Florka ma zeszyt w kratkę, który dostała od tatusia. Zapisuje w nim wszystkie potwornie ważne sprawy. Pani Roksana wcieliła się w rolę Florki i przeczytała fragment pamiętnika sympatycznej ryjówki.Autorka rozmawiała z dziećmi o tym, jakim sposobem można zostać bohaterem swojego życia oraz o tajemnicach pisania pamiętnika. Wspólnie z dziećmi próbowała nazywać, rozpoznawać i wyrażać emocje, których doświadczają bohaterowie Jej książek.Spotkanie było zachętą do pisania własnych historii np. pamiętnika. Na pamiątkę spotkania przedszkolaki otrzymały prezent — zakładkę z autografem Autorki oraz odbitym stemplem przedstawiającym Florkę.Z pewnością spotkanie z panią Roksaną na długo pozostanie w pamięci małych czytelników.

23 maja 2019 r. w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 101 odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Jax, autorką powieści historycznych. Największy sukces i rozgłos przyniosła autorce seria powieści Saga von Becków, która ukazała się na rynku wydawniczym w 2014 r. W dalszej kolejności ukazały się sagi historyczne Zemsta i przebaczenie oraz Zanim nadejdzie jutro. Do tej pory ukazało się już dwanaście powieści autorki, w planach są kolejne. Pani Joanna wyjawiła gościom skąd się wziął jej pseudonim Joanna „Jax”, jak wygląda jej życie jako pisarz i skąd czerpie inspiracje, a także ile emocji wkłada pisząc swoje książki. Poza tym opowiedziała o swoich doświadczeniach z początków kariery i obecnych.Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i wesołej atmosferze. Autorka mówiąc o swojej pracy, podróżach i ciekawostkach z życia okraszała swoje historie dużą dawką humoru.Bardzo dziękujemy za spotkanie. Czekamy z niecierpliwością na kolejne powieści! 

„Krystyna Mirek w Bibliotece na Pradze” – 24 maja 2019r. w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 41 odbyło się spotkanie autorskie z Krystyną Mirek – znaną i lubianą autorką wielu obyczajowych powieści. Zorganizowane zostało w ramach projektu „Podróż w czasie z literaturą”, pod patronatem Ministerstwa Kultury i  Dziedzictwa Narodowego. Krystyna Mirek jest z wykształcenia polonistką. Pisanie było jej marzeniem, które postanowiła zrealizować,  nie odkładać na później. Po napisaniu pierwszej powieści, okazało się, że czytelniczki domagały się następnych. Pani Krystyna opowiedziała nam kilka szczegółów dotyczących swojego warsztatu pisarskiego i skąd czerpie pomysły na następne książki. Na zakończenie autorka zaprezentowała kilka najnowszych powieści, z których jedną pt. Tam, gdzie serce twoje  podarowała naszej bibliotece. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Pani Krystyna Mirek jest osobą bardzo miłą, ciepłą i sympatyczną, pełną optymizmu. Chętnie i ciekawie odpowiadała na pytania uczestników spotkania.