Kończąca się Galą Poetycką, 20 listopada, o godz. 17.00,  druga edycja warsztatów poezji patriotycznej „Droga do Wolności” z prof. Stanisławem Górką i Moniką Świtaj zyskała uznanie Narodowego Centrum Kultury. Jako jeden z dwudziestu projektów z całej Polski została zaprezentowana przed publicznością zgromadzoną w Białostockim Centrum Kultury, 18 października br.

Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczne wydarzenie Narodowego Centrum Kultury, skierowane do wszystkich aktywnych przedstawicieli sektora kultury. Zjeżdżają na nią animatorzy i działacze kulturalni z całej Polski. W tym roku, na giełdę zgłoszono  sześćdziesiąt dziewięć projektów, spośród których wybrano dwadzieścia. Projekt „Droga do Wolności” prezentowała Beata Bielińska- Jacewicz, współautorka (wspólnie z Anna Jędrzejczyk) obu edycji warsztatów:

– Nasz projekt był jednym z najmniejszych projektów, jaki był prezentowany na Przeglądzie; kiedy zobaczyłam jak duże projekty zakwalifikowały się do prezentacji, byłam zaskoczona, że ktoś w ogóle zwrócił uwagę na nasze kameralne warsztaty. Może dlatego, że są robione z pasją i że nasze spotkania naprawdę były dla każdego z nas świętem, a temat przewodni tegorocznego Przeglądu to właśnie „świętowanie”.

Prezentacja na Przeglądzie to duże wyróżnienie dla autorów projektu. W tym roku, prezentowane były m.in. projekty tak znanych i aktywnych ośrodków kulturalnych, jak warszawska „Dorożkarnia”, Muzeum Narodowe w Krakowie czy Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Oprócz prezentacji na scenie, projekt prezentowany był również na sesji stolikowej, gdzie cieszył się dużym zainteresowaniem, zaś jego opis będzie też zamieszczony w wydawnictwie okolicznościowym zawierającym dobre praktyki.

Drugą edycję warsztatów poezji patriotycznej “Droga do Wolności, podobnie, jak pierwszą, kończy Gala Poetycka stanowiąca finał warsztatów  i okazję do publicznego zaprezentowania wyników pracy jej uczestników, a ponadto, prezentacja spektaklu autorskiego prof. Stanisława Górki  “Piosenka w drodze do Niepodległej” w której wystąpi wraz z Wojciechem Machnickim i Zbigniewem Rymarzem. Projekt finansowany jest przez m.st Warszawa z Funduszu Animacji Kultury, programu przeznaczonego dla obszarów objętych rewitalizacją. Partnerami projektu jest Biblioteka im. Ks. Jana Twardowskiego, Towarzystwo Teatralne „Pod Górkę” oraz m.st. Warszawa.

Projekt realizowany jest w dwóch bibliotekach praskich, również w Bibliotece im J.Z. Rumla, przy ul. Meissnera 5, gdzie Gala Finałowa odbędzie się 29 listopada br. o godz. 17.30. (BBJ)