NOC BIBLIOTEK 2018

9 czerwca 2018 r. odbyła się kolejna edycji  ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”, która w tym roku odbyła się pod hasłem „RzeczpospoCzyta” w nawiązaniu do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  Z tej okazji pracownicy bibliotek na Pradze Północ przygotowali mnóstwo atrakcji. Działo się naprawdę wiele. 

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 102 oraz pobliski skwer od godziny 17.00 zamieniły się w gwarne miasteczko.  Młodzi artyści z „Golędzinowskiego Kółka Teatralnego”, które działa w bibliotece wystawili spektakl pt. „W prawdziwym świecie lepiej niż w Internecie”. Gościnnie wystąpili seniorzy z bielańskiego Ośrodka Wsparcia dla Seniorów Nr 2 z pokazem „Taniec motyli”. Dzieci układały wiersze o bibliotece a na koniec karaoke.  Nie zabrakło również głośnego czytania. W ramach akcji „Warszawa czyta warszawiakom” w pobliżu Biblioteki pani Joanna czytała dzieciom „Ten i tamten las” Magdaleny Tulli – książkę nagrodzoną podczas XI Nagrody Literackiej. Odbył się również 3 etap konsultacji społecznych dotyczący nowopowstającego Miejsca Aktywności Lokalnej.  Mieszkańcy przygotowali słoną niespodziankę… kiełbaski z grilla 🙂

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 50, Czytelnia Naukowa nr X i Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 41  przy ul. Skoczylasa 9 zamieniły się w wielką krainę gier: intelektualnych, planszowych i zręcznościowych. Dla wszystkich, którzy chcieli troszkę „pogłówkować” w ten gorący wieczór były przygotowane literackie zagadki „Zgaduj zgadula” a dla pasjonatów zagadek detektywistycznych czekała gra „Tropiciele książek” oraz „Skąd ja to znam”. Wśród atrakcji było również malowanie buziek i gra w ekologiczne kręgle.

Miłośnikom selfie Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 101 i Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 8 przy ul. Ząbkowskiej 23/25 zaproponowała „Kreatywne selfie z książką na Starej Pradze”. Każdy z uczestników mógł się wcielić w wybraną postać i zareklamować książkę z biblioteki. Były również książki niespodzianki dla Czytelników czyli „Nie osądzaj książki po okładce”. Dodatkowo biblioteka dla dzieci przygotowała konkurs “Jan Brzechwa i Julian Tuwim oraz ich literaccy bohaterowie”.Polegał  on na odgadnięciu bohaterów literackich, których wizerunki przedstawione były na papierowych maskach.

„Gramy i czytamy”  takim hasłem Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 6 przy ul. Strzeleckiej 21/25 przyciągnęła swoich fanów w  Noc Bibliotek. Natomiast  Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 56 przy ul. Inżynierskiej 10 i Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 4 przy ul. Radzymińskiej 50 udostępniła swoje zasoby wszystkim chętnym. 

Biblioteki na Pradze Północ połączyła wspólna akcja „Kto kocha czytanie w Noc Bibliotek książkę dostanie”.