9 Luty 2021 Wszystkie dni

Dwa tygodnie z Pragą

Filmowa Praga –  Z jakiego filmu jest ten kadr?

Ciekawostka- Bazar Różyckiego – miniona legenda

Powstał z inicjatywy praskiego przedsiębiorcy i społecznika Juliana Różyckiego w 1882 roku i przez lata był legendarną handlową mekką dla całej Warszawy. To tu na ciuchy przyjeżdżały szykowne warszawianki, szukające oręża w walce z modową szarzyzną PRL-u, racząc się przy okazji najlepszymi w mieście gorącymi pyzami i flakami. Tutaj też Marta Majewska, bohaterka „Złego” Leopolda Tyrmanda, zawzięcie targowała się o nylonowy kostium kąpielowy.

Tak „Różyca” z okresu PRL-u wspominał w rozmowie nagranej dla projektu Laboratorium Reportażu Marek Piwowski, reżyser „Rejsu”:

Jak się przekraczało bramę bazaru, to nie było komuny. Tam funkcjonowały inne prawa. Ze względu nie na towar, a na ludzi chodziłem na ten bazar, bo tam byli ludzie, którzy uprawiali sztukę kreacji. Tam była „amerykańska automata do wiązania krawata: co się nienamęczem, co się nie natrudziem, krawata nie zawiążem, koszule wybrudzem, a jednakowoż krawata nie zawiążem – amerykańska automata do wiązania krawata” (…) Pierwsze wrażenie to jakbym wszedł do teatru. Zobaczyłem ludzi, którzy uprawiali sztukę, sztukę użytkową!

Dziś po dawnej legendzie „Różyca” nie ma już prawie śladu. Najpierw klientów odebrał mu Jarmark Europa na Stadionie Dziesięciolecia, potem dobiły go centra handlowe. Choć od kilku lat powstają plany rewitalizacji tego miejsca i stworzenia z niego centrum życia lokalnego Pragi, trudno powiedzieć, kiedy doczekają się realizacji.

Źródło: https://www.morizon.pl/blog/praga-polnoc-20-ciekawostek/