Jest to bardzo wnikliwy i fascynujący wybór wątków z życia prywatnego wybitnej aktorki Niny Andrycz i premiera Józefa Cyrankiewicza, najbardziej kontrowersyjnej pary czasów PRL.
I choć ich związek po 21 latach zakończył się rozwodem był sensacją na tle wydarzeń życia wyższych sfer lat 50 i 60.

Autorka Liliana Śnieg-Czaplewska opisuje historię ich życia od najmłodszych lat, w oparciu o prywatne rozmowy z Niną Andrycz i tymi, którzy znali to małżeństwo osobiście, a także na podstawie zapisków i korespondencji państwa Cyrankiewiczów, nie wyłączając autoryzowanych wywiadów i publikacji prasowych.

Przy wyborze i opracowaniu tej książki wykorzystano także wypowiedzi m.in.: Barbary
Lulińskiej z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, Jagody Komorowskiej, Jerzego Antkowiaka, Stanisława Błaszczyka i Ignacego Golika (nieżyjącego już więźnia KL Auschwitz, świadka pobytu Józefa w obozie).

Zachowując dystans i powściągliwość w ocenie swoich bohaterów, autorka stwierdza na zakończenie, że każde z nich żyło własnym i to niezwykle intensywnym życiem, a Nina Andrycz grała zawsze i wszędzie, na scenie i w życiu prywatnym, do końca swoich dni. Odeszła w 2014 r. w wieku 102 lat.

Książka stanowi spójną całość. Jest napisana językiem lekkim i przystępnym. Każdy, kto zdecyduje się po nią sięgnąć znajdzie coś dla siebie.

Liliana Śnieg-Czaplewska, związana zawodowo ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy RP, przyznaje w książce, że stała się wykonawczynią testamentu aktorki, z którą łączyła ją wieloletnia przyjaźń.