„Tak jak w kadiszu, żydowskiej modlitwie za zmarłych, ta książka ma ocalić od zapomnienia nazwiska wielu, którzy cierpieli w imię umiłowania wolności”.

„Nauczyciel z getta” Mario Escobara przybliża czytelnikom postać Janusza Korczaka i jego działalności na rzecz dzieci w getcie warszawskim. Oprócz bliższego przedstawienia jego osoby, możemy również dowiedzieć się nieco więcej na temat warunków panujących w warszawskim getcie, zmian jakie  w nim zachodziły, przykrych incydentów spotykających Żydów na co dzień.

Escobar opowiada szczerze i na temat. Ceni realizm i nie chowa się za tabu. Niektóre sceny szokują, ale przecież to wszystko rzeczywiście miało miejsce. W czasie pisania autor korzystał z dziennika pozostawionego przez samego Korczaka. Autor łączy fikcję literacką z faktami i postaciami historycznymi wprowadzając czytelnika w dramatyzm wojennej Warszawy, w losy osób związanych z działalnością Korczaka i jego podopiecznymi.
To świadectwo heroizmu człowieka, który robił wszystko by ocalić chociaż odrobinę człowieczeństwa w piekle likwidowanego getta.

„Nauczyciel z getta” to tytuł, na który z pewnością warto zwrócić uwagę. Czas poświęcony tematyce wojennej nigdy nie jest czasem straconym.