„Gorzko, gorzko” Joanny Bator to saga, która toczy się od lat dwudziestych aż do współczesności i przedstawia losy czterech kobiet. To wielopokoleniowa opowieść, splatająca w całość historię rodziny z Dolnego Śląska. Cztery historie i cztery kobiety – córka, matka, babka i prababka, ich uczucia, przeżycia i czyny splatają się ze sobą tkając opowieść od której nie można się oderwać. Mężczyźni pełnią w ich życiu rolę marginalną. Pojawiają się i znikają. To kobiety muszą udźwignąć ciężar codzienności i niespełnionych pragnień.

 Joanna Bator porywa narracją. Jest śmiesznie, strasznie, historie kobiet biegną równolegle, mijają się, plączą, łączą. ,,Gorzko, gorzko” to prawdziwa literacka łamigłówka. Wyjątkowy sposób narracji, świetna historia, bogactwo językowe, barwność postaci, zasługują na wyróżnienie. Powieść skłania do refleksji nad przemijalnością, powtarzalnością zdarzeń, związkiem między przeszłością a teraźniejszością.

Gabaryt książki idealnie wpisuje się w długie, ciemne, zimowe wieczory. Dodatkowo przyciąga  piękna szata graficzna. Pozostaje tylko oddać się literackiej uczcie, do czego zachęcamy!