“Gryzik” Moniki Kamińskiej, to wspaniała historia o dziecięcej otwartości na innych i o ich godnej podziwu ciekawości świata.

Pewnego dnia mały chłopiec spotyka w swoim ogródku dziwne stworzenie, które jest wystraszone, brzydkie i nie wzbudza pozytywnych uczuć. Coś jednak przyciąga do niego chłopca. Czy istnieje szansa na to, by pomiędzy tą dwójką narodziła się prawdziwa przyjaźń?  Ciekawość chłopca  okazuje się na tyle duża, że pragnie poznać tytułowego Gryzika. Dziwny stworek ukrywa się przed oczami wszystkich. Chłopiec choć nie wie co to jest za stworzenie, czy może  jest niebezpieczne, to ryzykuje i postanawia go oswajać i poznawać. Wtedy do akcji wkraczają rodzice…Co się wydarzy? Czy stworek zjedna sobie także rodziców?

          Książka jest napisana z dwóch perspektyw. Dzięki temu poznajemy historię chłopca i stworka Gryzika z ich punktu widzenia. W związku z tym, dziecku łatwiej jest utożsamić się z bohaterami, zrozumieć ich uczucia, wytłumaczyć je sobie i poczuć je tak, jakby były jego własnymi.

          W „Gryziku” pojawia się mnóstwo różnych uczuć i emocji, ale przede wszystkim mamy w tej opowieści do czynienia z empatią.

        „Każde dziecko chciałoby mieć takiego Gryzika” – to słowa jednego z małych czytelników. Ukazują one, jak bardzo ta historia trafia do serc dzieci.