19 kwietnia 2024 r. przypada 81. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim, z tej okazji co roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje Akcję „Żonkile”, do której dołącza także Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy. Ta inicjatywa to ważny projekt edukacyjny przypominający o tym heroicznym zrywie, który jest symbolem walki o godność warszawskich Żydów.

Zaprosiliśmy dzieci na zajęcia na podstawie przygotowanych przez Muzeum Polin scenariuszy:

• 18, 19 kwietnia, godz. 9:00-11:00:
„Pamięć drobinek” – zajęcia literacko-plastyczne w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 50 przy ul. Skoczylasa w Warszawie.
„Pamięć drobinek” opowiada fantastyczną historię leśnych drobinek, które wzajemnie się o siebie troszczą i ratują w potrzebie. Baśniowa historia uczula dzieci na krzywdę i rozwija w nich empatię oraz chęć niesienia pomocy innym, nie niepokojąc drastycznymi scenami z okresu wojny.

• 19 kwietnia, godz. 10:30:
„Światło pamięci” – 81. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 59 przy ul. Radzymińskiej 50 w Warszawie.
„Światło pamięci” to spotkanie dla dzieci, podczas którego obejrzą animowany film „Pamięć drobinek” autorstwa Hi-Story, oparty na opowiadaniu Zofii Staneckiej. Film przenosi do magicznego świata, gdzie dobre duszki opiekują się lasem i jego mieszkańcami. Ta baśniowa opowieść przybliża dzieciom tematy empatii, sprawiedliwości i straty.
Uczestnicy spotkania otrzymają żonkile, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.

• 19 kwietnia, godz. 10:00:
„Akcja Żonkil” – 81. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 8 przy ul. Ząbkowskiej 23/25 w Warszawie.
Podczas spotkania uczestnicy poznają opowiadanie Katarzyny Ryrych, w którym odkryją wyjątkową historię przyjaźni trzech chłopców oraz wartość, jaką niesie pamięć.

Dla młodzieży i dorosłych przygotowaliśmy pokaz filmu „Zdążyć przed Panem Bogiem” – 19 kwietnia, o godz. 15:00 w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży nr 4 przy ul. Radzymińskiej 50 w Warszawie