Właśnie ukazał się najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce, opublikowany przez Bibliotekę Narodową.

43% Polaków przeczytało w 2023 roku minimum jedną książkę. To wzrost o 9%, najwięcej od 10 lat!

Wzrosło także zainteresowanie bibliotekami wśród młodych mężczyzn w wieku 25-39 lat.  W raporcie zwrócono  też uwagę na czytelnictwo seniorów. Czytanie książek w grupie wiekowej 60-70 lat deklaruje 40% osób (w 2022 roku 28%), a powyżej 70 roku życia 32% (w 2022 roku 22%). Te dane napawają optymizmem!

W 2023 roku wśród najpoczytniejszych w Polsce książek dominowała literatura kryminalna, sensacyjna i thrillery (28%). Polacy chętnie sięgali również po literaturę obyczajową, romanse i powieści erotyczne (22%), a w dalszej kolejności po non-fiction, w tym biografie, publicystykę, historię XX wieku (17%), a także poradniki (16%).

Piąty rok z rzędu najpoczytniejszym w Polsce pisarzem jest Remigiusz Mróz. Tuż za nim uplasowali się Stephen King, Henryk Sienkiewicz i Harlan Coben. W pierwszej dziesiątce pojawiają się też nazwiska: Katarzyny Bondy, J.K. Rowling, Agathy Christie, Andrzeja Sapkowskiego czy Adama Mickiewicza.

Wszystkich wymienionych w rankingu autorów znajdziecie na półkach Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ

Serdecznie zapraszamy!

Pełny raport o stanie czytelnictwa w Polsce jest dostępny pod adresem:

https://www.bn.org.pl/aktualnosci/5274-wzrost-czytelnictwa-o-9-punktow-procentowych.html

Źródło: Biblioteka Narodowa