Ostanie dwa miesiące to był czas pozytywnych odczuć w Bibliotece Publicznej im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy a to za sprawą pilotażowego projektu „Poczuj Polskę – Barwy Wspólne” opracowanego przez Narodowe Centrum Kultury

Nowatorskie warsztaty dla dzieci, których założeniem było połączenie pięciu zmysłów z tematem patriotyzmu to program, gdzie mali uczestnicy i uczestniczki zostali zaproszeni również do ewaluacji zajęć ! Na bazie ich uwag i obserwacji scenariusze kolejnych zajęć będą udoskonalone. W czasie pięciu spotkań, oglądaliśmy, dotykaliśmy, wąchaliśmy, słuchaliśmy i smakowaliśmy Polski.

Co konkretnie robiliśmy? Dyskutowaliśmy o tym, co ma ze sobą wspólnego ?! gotowanie śliwkowego kompotu ze smakami dzieciństwa oraz zachowaniem ważnych rodzinnych zwyczajów. Spacerowaliśmy po podwórkach wokół pl. Hallera w poszukiwaniu śladów dzikiej przyrody, rozmawialiśmy o wilkach i tym, jak ważna jest codzienna odpowiedzialność na naturę. Tańczyliśmy do mazurka i oberka, wykrzykując tradycyjne zawołania weselnych kapel: „hulaj!” czy „za słońcem!”. Poznaliśmy też różne kroje pisma zaprojektowane przez polskich twórców i przekonaliśmy się, jak bardzo wyjątkowa jest litera „ą”. A wszystko zaczęło się od rozmowy o tym, jak ulubione kolory uczestników warsztatów można połączyć z polskim krajobrazem. „Niebieski – bo wszyscy jesteśmy pod jednym niebem” – tak brzmiało jedno z najciekawszych skojarzeń.

Emocjonalne i specjalne pozdrowienia kierujemy do edukatorki Eweliny Bartosik, która prowadziła spotkania oraz naszego lokalnego partnera Muzeum Warszawskiej Pragi.