Wykład z okazji urodzin patrona biblioteki w dniu 1 czerwca 2023 r o godz. 16.30 w Salonie ks. Twardowskiego przy ul. Skoczylasa 9.

Opowieść o niezwykłej drodze, jaką przebyły najcenniejsze skarby polskich bibliotek w czasie II wojny światowej, wywiezione w sierpniu 1939 roku w obliczu zagrożenia agresją niemiecką. Wśród ewakuowanych książek były m.in. Biblia Gutenberga z Pelplina, Kazania Świętokrzyskie, Psałterz Floriański, Rocznik świętokrzyski dawny i rękopisy Fryderyka Chopina. Zbiory te zostały ewakuowane do Rumunii, a następnie (wraz z wawelskimi arrasami) wędrowały przez Francję i Wielką Brytanię aż do Kanady, gdzie znalazły bezpieczne schronienie przez całą II wojnę. Do Polski wróciły w 1959 roku. Opowieść o historii tej wędrówki zakończonej happy endem mogłaby być gotowym scenariuszem na film sensacyjny.

Wykład poprowadzi Katarzyna Ślaska – bibliotekarka z ponad 30-letnim stażem. W latach 2007-2018 zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej, od 2018 zastępca dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, odpowiedzialna za zbiory historyczne i specjalne.