Miasto Stołeczne Warszawa wraz z instytucjami kultury zaprasza 24 marca o godzinie 16.00 na Plac Defilad w Warszawie, gdzie odbędzie się wydarzenie plenerowe będące gestem solidarności z ofiarami rosyjskich ataków w Ukrainie.

Na płycie placu, między dwoma teatrami – Dramatycznym i Studio – zostanie namalowany napis nawiązujący do dramatu w Mariupolu, gdzie 16 marca 2022 r. doszło do zbombardowania tamtejszego Teatru Dramatycznego, w którym ukrywało się ponad tysiąc osób, w tym setki dzieci. Warszawskie twórczynie, twórcy, aktywistki i aktywiści, chcą wyrazić swój sprzeciw wobec tego barbarzyństwa.


24 marca na Placu Defilad zostanie także odczytane polskie orędzie na przypadający 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku o jego napisanie International Theatre Institute (ITI) poprosił reżyserkę Monikę Strzępkę, która od września br. będzie nową dyrektorką Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Monika Strzępka zaprosiła do przygotowania treści orędzia osoby, z którymi współtworzyła koncepcję programową Teatru Dramatycznego w Warszawie: Agatę Adamiecką-Sitek, Małgorzatę Błasińską, Jagodę Dutkiewicz, Monikę Dziekan i Dorotę Kowalkowską.