“Obywatelki i obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej! Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. (…) Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju.”- przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego nadane 13 grudnia 1981 r.

📅 Dziś mija 40 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Zapewne wielu z Nas pamięta czasy, gdy w czarno-białej telewizji były dwa kanały. Codziennie czekało się na dobranockę o 19.00, w piątki był Pankracy, w soboty “5, 10, 15” a w niedzielę “Teleranek”… 13 grudnia 1981 roku w polskiej telewizji nie wyemitowano popularnego wśród dzieci Teleranka, a na ulice polskich miast wyjechały czołgi. Wielu opozycjonistów zostało zatrzymanych i następnie internowanych. Stan wojenny zatrzymał polską rzeczywistość. Przerwał wielkie marzenie ludzi o wolnym kraju. Siłami wojska i służby bezpieczeństwa przywrócił dawny „porządek”. Internował wolność. Formalnie trwał półtora roku. W lipcu 1983r. został zniesiony. Jednak ostatni więźniowie polityczni byli uwięzieni do połowy 1986 roku. Co dokładnie wydarzyło się tego dnia? W jaki sposób ten dzień zmienił Polskę? Stan wojenny to nie tylko walka opozycjonistów, wszechobecna propaganda i internowania. To także życie codzienne Polaków. Jak ono wyglądało? Jak warunki stanu wojennego wpłynęły na życie społeczeństwa polskiego?

Dziś szczególnie polecamy książkę Anny Mieszczanek „Dzień bez teleranka”.

📖Autorka w bardzo udany sposób przybliżyła czytelnikom fakty z czasów stanu wojennego jednocześnie nie zapominając o życiu “zwykłych” ludzi i ich problemach. Goniec z wydawnictwa, reżyser krótko po szkole filmowej, młody pracownik komitetu dzielnicowego, początkująca dziennikarka, motorniczy, ogrodniczka z MSW, kapitan z wydziału zabójstw, sekretarz organizacji partyjnej w dużej firmie, mały chłopiec, któremu zamknęli ojca… Każdy z nich stał się częścią reporterskiej opowieści o jednym z najboleśniejszych momentów w dziejach powojennej Polski.

🏫 Wypożyczalnia nr 101 serdecznie poleca, szczególnie tym, którzy trudny czas grudnia 81′ znają tylko z opowiadań. Warto znać i pamiętać o naszej historii.

Książka dostępna także w Wypożyczalniach nr 4 i 41.