Margaret Atwood

Margaret Atwood mówi o sobie: „Jestem poważną pisarką. Nigdy nie sądziłam, że stanę się pisarką popularną”. Sprzedała miliony książek. Otrzymała nagrodę Bookera za Ślepego zabójcęa fakt, że nie dostała do tej pory Nobla, uważany jest za niedopatrzenie Akademii Szwedzkiej. Kanadyjska pisarka porusza najważniejsze problemy współczesności: degradacja środowiska naturalnego, drapieżny kapitalizm, nieustanne zamachy na prawa człowieka i prawa kobiet, demontaż systemów demokratycznych, konsekwencje igrania z nowymi technologiami. Jej najważniejsza powieść to Opowieść podręcznej. To orwellowskie piekło kobiet, w którym reżim i ortodoksja są jedynym prawem, stanowionym przez mężczyzn i dla mężczyzn, a kobieta została sprowadzona do roli niemej reproduktorki. Trzeba przeczytać! Polecamy także inne powieści autorki: Testamenty, Rok potopu, Kobieta do zjedzenia.

Elena Ferrante

Elena Ferrante to pseudonim literacki włoskiej pisarki, której prawdziwa tożsamość pozostaje nieznana. Pomimo okrzyknięcia “najważniejszą powieściopisarką swojego pokolenia”, udaje jej się ukrywać swoje personalia od czasu wydania debiutanckiej książki w 1992 roku. Elena Ferrante twierdzi, że „książka, która już raz została napisana, nie potrzebuje więcej swojego autora”. Jej powieści neapolitańskie były nominowane do najbardziej prestiżowej nagrody literackiej we Włoszech. Jest to seria powieściowa opowiadająca o dwóch przenikliwych i inteligentnych dziewczynach dorastających w Neapolu lat 50-ych XX w., które starają się kreować własne życie w silnie zmaskulinizowanej i pełnej przemocy kulturze. Składają się na nią tytuły: Genialna przyjaciółka, Historia nowego nazwiska, Historia ucieczki, a także Historia zaginionej dziewczynki. Dwie powieści autorki doczekały się filmowych adaptacji. Polecamy także : Czas porzucenia, Zakłamane życie dorosłych.

Zadie Smith

Córka Anglika i Jamajki, urodziła się na peryferiach Londynu w bardzo biednej rodzinie. Pytana o swoje dzieciństwo mówiła: „Bieda okazała się wolnością. Kiedy nie masz niczego, dosłownie cały świat stoi przed tobą otworem, cały jest do odkrycia”. Uchodzi za jedną z najbardziej wnikliwych komentatorek współczesnego świata, co ostatnio potwierdziła zbiorem intymnych zapisków czasu lockdownu Przebłyski. Na koncie ma kilkanaście książek: powieści, opowiadań i esejów. Białe zęby, debiutancka powieść 26-letniej wówczas Zadie Smith, była w 2000 roku literackim objawieniem. Opowiada o trzech zaprzyjaźnionych multikulturowych rodzinach z północnego Londynu. Smith opisuje ich codzienne perypetie z satyrycznym zacięciem, punktuje śmieszności i płycizny kultury Zachodu, wnikliwie portretuje pogubionych młodych ludzi i demaskuje hipokryzję dorosłych. Inne powieści autorki, które warto przeczytać to: O pięknie, Łowca autografów, Widzi mi się.

Donna Tartt

Amerykańska pisarka, autorka trzech powieści pisanych przez wiele lat.
Tajemna historia pisana od 1983 roku, a gotowa i opublikowana dopiero w 1992 roku, stała się bestsellerem. Powieść opowiada o grupie studentów college’u, którzy łączą w sobie fascynację kulturą starożytną z zamiłowaniem do niebezpiecznych zabaw. Efektem są dwa morderstwa.
Mały przyjaciel to powieść- zagadka kryminalna dziejąca się na południu USA w połowie ubiegłego wieku.  To opowieść o zemście, utracie niewinności i sprawiedliwości.

Szczygieł to epicka powieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i tworzeniu siebie do nowa, i o bezlitosnych kolejach losu. To największe wydarzenie literackie ostatniej dekady – powieść zdobyła Nagrodę Pulitzera i wiele innych nagród. Została wybrana najlepszą książką roku 2013 przez „New York Timesa”, znalazła się na listach najlepszych powieści wielu opiniotwórczych mediów.
Donna Tartt, nazywana nowym Dickensem, została uznana za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób według magazynu „Time”.

Alice Munro

Mistrzyni krótkiej formy, uhonorowana w 2013 roku Literacką Nagrodą Nobla. Większość jej opowiadań rozgrywa się w kanadyjskim regionie Ontario, wśród mieszkańców małych miasteczek. Alice Munro pisze o zwyczajnych ludziach. O młodych dziewczynach, w skrytości próbujących wyrwać się z prowincjonalnej nudy. O wiecznie zmęczonych matkach i ich niezaradnych życiowo mężach. Pisze językiem prostym i klarownym, w bezpretensjonalnych opowiadaniach dotykając kwestii najbardziej istotnych – osobistych dramatów, rozczarowań, niespełnionych nadziei, bolesnej samotności, konieczności pogodzenia się z losem. Po wydaniu w 2012 roku zbioru Drogie życie Alice Munro przeszła na literacką emeryturę. Z powieści autorki polecamy: Za kogo ty się uważasz?. To dziesięć powiązanych ze sobą opowiadań o dziewczynie, pochodzącej z biednej części Ontario. Czas dorastania to ryzykowne zabawy, ryzykowne uczucia i ryzykowne marzenia. Potem ucieczka z rodzinnego miasteczka, by zacząć studia w Toronto, wyjść za mąż i podjąć pracę. Trudny do przezwyciężenia lęk przed światem i nieopuszczające jej poczucie wstydu z powodu pochodzenia. Polecamy także: Taniec szczęśliwych cieni, Dziewczęta i kobiety, Zbyt wiele szczęścia.