Dzień promocji wolontariatu – I Ty możesz zostać wolontariuszem to wydarzenie, które odbyło się 26 września 2020 r. w godz. 12.00-16.00 w przestrzeni publicznej Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 102 przy ul. Jagiellońskiej 47 E.

Głównym celem wydarzenia była promocja idei wolontariatu w bibliotekach publicznych i podziękowanie dla wolontariuszy za ich pracę i serce oraz propagowanie idei wolontariatu wśród mieszkańców warszawskiej Pragi.

W organizacji Dnia promocji wolontariatu  udział  wzięły filie Biblioteki Publicznej im. Księdza Jana Twardowskiego  oraz partnerzy Placówka Opiekuńczo Wychowawcza „Dom na Jagiellońskiej”, której podopieczni biorą czynny udział w projekcie rozwoju wolontariatu w bibliotece i Bielańskie Stowarzyszenie Rodzin Osób Niepełnosprawnych. Mottem wydarzenia było pokazanie czytelnikom i sympatykom jak wiele inicjatyw odbywa się w bibliotece i jak wielkie wsparcie dla mieszkańców stanowi  zaangażowanie  „ochotników”. Na początku wydarzenia pani wicedyrektor Biblioteki wręczyła podziękowania wolontariuszom za gotowość niesienia pomocy, poświęcony czas i wspieranie działań biblioteki.

Przygotowano punkty informacyjne, w których wolontariusze udzielający korepetycji  z matematyki i języka angielskiego opowiadali o swojej dotychczasowej pracy.  Wolontariusze z kółka ekologicznego zachęcali do wymiany roślinek doniczkowych, a w ramach edukacji ekologicznej Teatr „Złoty Dukat” zaprezentował przedstawienie teatralne dla dzieci pt. „Sprzątanie lasu” .

 „Ochotnik”  podopieczny Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej „Dom na Jagiellońskiej” prowadzący zajęcia z tańca w stylu poppingu zaprezentował opracowany z dziećmi układ taneczny.

Odbyły się również  warsztaty plastyczne pt. „Wiatrak- to co dasz wróci do ciebie” a wolontariuszka Beata Romanowska – aktorka scen warszawskich czytała dzieciom autorskie bajki terapeutyczne, do których dzieci przygotowały ilustracje. Dla chętnych przygotowany był quiz o wolontariacie z nagrodami. W tle wydarzenia prezentowana była wystawa fotograficzna pt. ”Praga oczami naszych czytelników”, która powstała w ramach realizowanego przez Bibliotekę projektu „Mieszkamy na Pradze”, na który otrzymano dofinansowanie z Programu „Patriotyzm Jutra” ze środków Muzeum Historii Polski. Całość wydarzenia wypełniały różne rodzaje animacji dla dzieci:  fotobudka, gdzie można było zrobić sobie zdjęcie jako Super-czytelnik/czytelniczka lub Super-wolontariusz/wolontariuszka, można  też było zaprojektować własny znaczek lub wykonać zakładkę do książki. Członkowie Bielańskiego Stowarzyszenia Rodzin Osób Niepełnosprawnych wspierali działania animacyjne a podopieczni z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej „Dom na Jagiellońskiej” rozdawali ulotki informacyjne o wolontariacie.

Działania Biblioteki przybliżyły i rozpropagowały ideę wolontariatu, zachęcając do działania nowe osoby oraz  pokazując, że wolontariat ma różne oblicza: można działać w sektorach kulturalnych, ekologicznych, artystycznych, można pomagać zwierzętom, pracować przy eventach, pomagać w nauce. Dzień promocji wolontariatu był „świętem” wolontariusza w bibliotece oraz podsumowaniem działań wolontarystycznych w naszej bibliotece.