„Opowieści świąteczne”  – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

25 stycznia 2018 r. w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 41 przy ul. Skoczylasa 9 w czasie  spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki  omówiliśmy kilka utworów poruszających tematykę Świąt.

         Boże Narodzenie to częsty motyw pojawiający się w literaturze, zarówno polskiej jak i obcej.  Pierwszym była powieść Chłopi Władysława Reymonta, gdzie autor w bardzo plastyczny sposób opisuje polską kulturę i tradycję świętowania adwentu i wigilii na polskiej wsi. Wspomnieliśmy o najbardziej znanym  utworze ukazującym zimowe święta, jakim jest „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa. Przeczytaliśmy fragment współczesnego opowiadania Katarzyny Grocholi „Zdążyć przed pierwszą gwiazdką” i staraliśmy się porównać ze sobą omawiane utwory.

Nastrój i magia  zimowych świąt zainspirowały również  poetów, którzy swoje odczucia wyrazili w pięknych wierszach. Przykładem może być wiersz Wigilia w lesie – Leopolda Staffa, Noc Bożego Narodzenia – Mieczysława Jastruna, Przyjście Mesjasza – Adama Asnyka, Przy wigilijnym stole – Jana Kasprowicza i inne, które zaprezentowała nam jedna z uczestniczek spotkania.

Na zakończenie w miłej i przyjaznej atmosferze  podzieliliśmy się osobistymi  wspomnieniami i ciekawymi przeżyciami  z okresu świąt Bożego Narodzenia.

Zapraszamy na następne spotkania, bliższe  informacje znajdą się na stronie  www i na tablicy informacyjnej w  bibliotece.