12 Luty 2021 Wszystkie dni

Dwa tygodnie z Pragą

Ciekawostki o infrastrukturze Praskiej:

Cyryl jak Cyryl, ale te metody!

To słynne praskie powiedzonko jest związane z historią jednej z najkrótszych ulic praskich, Cyryla i Metodego, tuż za cerkwią. Po wojnie mieścił się tutaj oddział Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie przesłuchiwano członków Polskiego Państwa Podziemnego. Przez lata w budynku przy Cyryla i Metodego znajdowała się VI Komenda Rejonowa Policji, a dziś działa tu warszawskie Centrum Kultury Prawosławnej.

Po przeciwnej stronie ulicy znajdziemy natomiast osiedle Praga I, zaprojektowane przez parę słynnych polskich architektów Szymona i Helenę Syrkusów, którego pierwotna, stylowa architektura zatraciła się wśród gęstej zabudowy.

 Jamnik, Deska lub Mrówkowiec – najdłuższy budynek na Pradze

Gdańsk ma swój Falowiec, Wrocław Mrówkowiec, a Praga Północ Jamnika, Deskę, Mrówkowca lub Tasiemca – bo długi na ponad pół kilometra blok na Szmulkach przy ul. Kijowskiej 11 bywa określany wieloma nazwami. Kiedy w 1972 r. oddano go do użytku, był szczytem nowoczesności i kolejnym wcieleniem idei budownictwa społecznego. Znalazły się tutaj mieszkania z oknami na dwie strony, pralnie, suszarnie, a nawet wentylatory w garażach, które włączały się automatycznie przy wysokim stężeniu spalin. Dziś mieszka tu sporo cudzoziemców, kuszonych tanimi cenami wynajmu mieszkań.

Weź ślub w dawnej Komorze Wodnej

To możliwe tylko na Pradze! Przy ul. Kłopotowskiego 1/3 mieści się urokliwy klasycystyczny budynek dawnej Komory Wodnej, wybudowany w 1824 r. według projektu Antonia Corazziego. Pobierano tu opłaty za przejazd mostem łyżwowym łączącym ulicę Bednarską na Starym Mieście i ówczesną Brukową – dziś Kłopotowskiego. Uszkodzony w czasie wojny budynek w latach 2007-2008 doczekał się remontu, a obecnie mieści się tu Urząd Stanu Cywilnego Praga Północ.

Wesoła skarbówka

Mieszczący się przy ul. Jagiellońskiej 15 siedmiopiętrowy budynek może być sporym zaskoczeniem dla spacerujących po Pradze. Za elewacją w kolorach tęczy kryje się bowiem Urząd Skarbowy, który raczej nie kojarzy się z tak radosnym nastrojem. Zbudowany w latach 1950-1952 obiekt pierwotnie był Powszechnym Domem Towarowym, który razem z pobliskim Kinem Praha miał stać się początkiem centrum nowoczesnej Pragi.

Dzisiejszą, tęczową i lekko psychodeliczną elewację dawny PeDeT zyskał już w latach 90., kiedy przebudowano go na biurowiec Rainbow Centrum. Barwne umaszczenie pozostało niezmienione nawet w 2005 roku, kiedy powstała tu siedziba Urzędu Skarbowego Pragi i II US Śródmieście. Tęczowa skarbówka do dzisiaj budzi lekki uśmiech wśród petentów.

Źródło: https://www.morizon.pl/blog/praga-polnoc-20-ciekawostek/